El Atarisi İle Nostalji Keyfi

El Atarisi İle Nostalji KeyfiGeçmiş yıllardaki en eğlenceli oyunların başında el atarisi gelmektedir. Dönemin en çok satılan oyun konsollarının başında gelmektedir. 2 elde tutulan el atarisi, 9999 formatıyla piyasaya sürülmüştü.

Pille çalışan ve zamana göre oldukça ince düşünülmüş oyun konsolunda, çıkardığı ses her ne kadar değişik olsa da hatırlanacak cinstendi. Ses çıkmaya başlayınca, annemiz babamız kızmasın diye hemen sesi kapatıp oyun dünyasına ‘merhaba’ derdik. Tabii, o zamanlar el atarisinden farklı seçenek yoktu. Elde oynanan ve daha modern olan PSP daha varlığını göstermemişti. Oyun açılır ve keyfimiz tavan yapardı. Oyun konsolunun içinde tam 99 farklı oyun vardı.

El atarisi ile farklı oyunlar oynardık, yeri geldiğinde abimiz ya da kardeşimiz ile kavga ederdik

7’den 70’e el atarisi oynayanlar

El atarisi, herkesin elinde bazen olur bazen de olmazdı. Bazı mahallelerde 1 kişide olurdu. Fiyatı şimdiye nazaran çok değildi ama o zamanlar büyük paraydı. İlk kartonundan çıkartırdık. Hemen ardından ince ve patlayan poşetini atardık. Pilleri de takıp keyfimize bakardık. Bir de abimiz, kardeşimiz varsa; kavga dövüş eksik olmazdı. Mahallelerde, 3-4 kişi sıraya girer yarış yapardık. Sıra kavgası yüzünden bazen tartışırdık. Hatta ileriye gidip kavga ederdik ama 5 dakika sonra barışırdık. Misafirliğe gittiğimiz zamanlar misafirdeki çocuk da el atarisi varsa değmeyin keyfimize. Sadece biz oynamazdık. Geçemediğimiz ve sinir olduğumuz oyunlarda hemen büyüklerden yardım isterdik. Onları da kısa sürede çocuk yapardık.

Türlü türlü nostaljik oyunlar

9999 in 1 kavramıyla piyasaya sürülen el atarisi konsolunda, 99 tane oyun bulunurdu. Oyunların piksel seviyesi belki 50’dir. Hızlı olması en büyük özelliğiydi. Yarış, tetris, zıplama gibi oyunları sıkılmadan oynardık. Bazı oyunlarda 3 hakkımız bulunuyordu. Yanınca ah sesleri kulağımın dibinde çınlanıyor. Eğer bu oyunlardan ayrı kaldıysanız ve bu keyfi yaşamadıysanız üzülmenize gerek yok. Adını son zamanlarda duyuran bir site tüm nostaljik oyun konsollarını kendisinde barındırıyor. Pica-pic adlı oyun sitesinde girdiğinizde oyun konsolu seçip hemen macera dolu serüvene başlayabilirsiniz. El atarisinde en sevdiğim oyun, insana benzeyen bir şekil ile yarış yapmasıydı. İlk başlarda yavaş başlanan oyun gittikçe hızlanıyordu. Oynarken rekor üstüne rekor kırardık. Oyun oynarken birisi bize dokunduğunda bağırarak oyun oynadığımızı belirtirdik. El atarisinde unutulmayan varsa ya açılış müziğidir ya da bu oyundur.

<

Paylaş

"El Atarisi İle Nostalji Keyfi" üzerinde 2 cevap

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.