Nostalji Nedir? Nostalji Neyi İfade eder?

Nostalji Nedir? Nostalji Neyi İfade eder?Nostalji nedir, kelime anlamı olarak; geçmiş ile aynı anlama gelmektedir. Nostalji kelimesini genellikle insanlar “iyi düşünceler” için kullandığı için nostalji kelimesi ayrıca şu anlamı ifade etmektedir; geçmişe özlem, anılar, yaşanmışlıklar, büyüklerin anlattıkları ve hatıralar olarak nitelendirilmektedir.

Nostalji nedir ya da nostalji neyi ifade eder diye bir sorunuz varsa; dün ve dünden önceki her gün nostalji demektir. 1950 yıllarında misket oynamak, o yıllara ait ürünleri tüketmek hep bir nostalji örneğidir. Nostalji kelimesinin eş anlamlı kelimeleri ise şunlardır; mazi, geçmiş, özlem, anılar, hatıralar, unutulmazlar, mazidekiler.

Nostalji nedir?
Nostalji nedir?

Nostalji nedir kelimesini açmak gerekirse

Nostalji için tam tarih yoktur. ‘Şu tarihler nostalji” demek yanlıştır. 1988 yılında yayınlanan bir klip sizler için özel olabilir. Geçmişte hangi gün varsa birer nostaljik örnektir. Türkiye’de en çok nostaljik aramalar araba, şarkı ya da yeşilçam üzerine kurulmuştur. İnsanların en çok özlediği genellikle bunlardır. Lakin yurt dışında ise; şarkı grupları mazinin yerini tutmaktadır. Ayrıca, bir Türk için öneme sahip Türk Sanat Müziği de nostaljik aramalara takılan parçalardan oluşmaktadır.

Nostalji denilince akla hemen eskiler gelir

Şunu da unutmadan eklemek gerek; Nostalji kelimesiyle nostaljik kelimesi aynı değere sahiptir. Sadece fazladan bir kelime eklenmiştir.

Geçmişe dair biraz da birikmişleri anlatarak bu yazımızı sonlandıralım. Nostalji denilince insanların aklına Kemal Sunal, Hababam Sınıfı, Türk Sanat Müziği, Arabesk müzikler, Yeşilçam’da yer alan diziler ve orada oynayan oyuncular, unutamadığımız arkadaşlık oyunları (körebe, saklambaç vs), abur cuburlar, arabalar, kıyafetler ve bunun gibi yüzlerce anı kafamızda canlanmaktadır. Ah ah! ne o günler gelir ne de geçen zaman!

<

Paylaş

Benzer Yazılar

Tuncel Kurtiz’in Nostaljik Fotoğraflarla Hayatı

Tuncel Tayanç Kurtiz, ya da Ezel dizisiyle akıllara yer edinen Ramiz Karaeski(Ramiz Dayı)….

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.