Nostaljik Abur Cubur Atıştırmalıkları

Nostaljik Abur Cubur Atıştırmalıkları1970, 80 veya 90’lı yıllarda çocukluk yapmış her insanın nostaljik abur cubur ile ilgili derin anıları mutlaka vardır. Nostaljik abur cuburlar konusunu hatırlamakta zorluk çekiyor veya isimlerini bulamıyorsanız bu yazımızdan sonra böyle dertleriniz kalmayacak.

Geçmiş zamanlarda çocukluk yapmış her insan, belki de şuanki çocukları doğal olarak çok anlamıyor. Zamanın çocukları sokaklardan çıkmaz eğlencesine eğlence katardı. Nostaljik abur cuburlar, şimdikilere göre daha güzeldi. Ağızda patlayan pacito adındaki şekeri kim unutabilir. Kolalı olanları vardı. Ağzımıza atar ve konuşmaya çalışırdık. Gazoz kapaklarını toplar sonra da ezerdik. Sabahları kalktığımızda ilk önce telefona koşmazdık. En sevdiğimiz çizgi filmler başlamış olurdu. O an deprem olsa duymazdık.

nostaljik abur cubur sakızları
Nostaljik abur cubur sakızları

Nostaljik abur cubur sakızları

Abur cuburlar belki çok sağlıklı olmasa da anılar olarak en sağlıklı olanllardı. Akıllardaki yerini her zaman korumayı başardılar. Mino sakızları vardı. Rengarenk şeklinde ağzımıza atar büyük büyük balonlar çıkarmaya çalışırdık. Turbo sakızlarını da unutmamak gerekiyor. Ya Mino alırdık ya da Turbo sakızları. Turbo sakızları, biraz daha tatlı ve daha büyük balon yapmasıyla biliniyordu. 10 kuruştu ama 10 liralık yaşam tadı veriyordu. Çok farklı sakızlar vardı. Unutamadıklarım arasında sulugöz vardı yüzümüzü ekşiten . 2019 yılında da mevcut olduğunu düşünüyorum. Ekşiydi ama yürekli çocuk olduğumuz için acımadan çiğnerdik.

Pacito abur cubur nostaljik patlayan şeker
Pacito abur cubur nostaljik patlayan şeker

Gazozlar, altın paralar, probis, cino…

Nostaljik abur cuburları hüzün ve özlemle hatırlıyorum. Hepsinin de farklı farklı işlevleri vardı. Leblebi tozunu birden ağzımıza atardık ve konuşmaya çalışırdık. Boğazımız yanar öksürürdük. Gazoz içerdik. Altın paralardaki çikolataları yer ve kabını düzleştirirdik. Tazmanya canavarlı Bumbo’yu ne demeli! Farklı farklı şekiller çıkardı. Abimiz veya ablamız varsa karşılaştırırdık.

Belki de bu kategorideki en sağlıksız besini de unutmadan yazacağım: meybuz. Meybuzlar vardı. Akşama kadar onla vakit geçirirdik. Sıcaktan bunalıp onlara koşardık. Toybox ürünlerini de eklemek istiyorum. Çok tatlı bir sakızı vardı. İçinden çıkan yapboz şeklindeki oyuncağı zeki çocuklar olduğumuzdan dolayı 5 dakika da yapar bitirirdik. Sakızın tadını unutamıyorum. Belki buraya eklemediğim yüzlerce nostaljik abur cubur çeşitleri mevcuttur. Eskiler her zaman güzeldi.

Korkutmayan diş maskesi

Korkutmayan diş maskesi
Korkutmayan diş maskesi

Bu ürünün tam olarak ne zaman çıktığı konusunda fikrim yok ama korkutucu olmadığından eminim. Nostaljik abur cuburlar konusunda değişik ürünlerin başında geliyor. Direkt olarak ağza takılıyor ve kurt gibi dişlerimiz oluyordu. Ham ham yapar korkutmaya çalışırdık lakin acı gerçek: kimse korkmazdı. Biraz daha oynar sonra atardık. Bir daha da almazdık. Bir el atarisi bir de korkutmayan diş maskesi güzel anılar bırakmıştı. Güzel ve değişik bir üründü.

<

Paylaş

Benzer Yazılar

NOSTALJİK GAZOZ KAPAKLARI

1970, 80 ya da 90’lı yıllarda çocukluk yapmış tüm herkes nostaljik gazoz kapakları…

NOSTALJİK ESKİ KADIN KIYAFETLERİ

90’lar denince akıllara ilk olarak kıyafetler gelir. Canlı ve eğlenceli görünümde olan kıyafetler,…

"Nostaljik Abur Cubur Atıştırmalıkları" üzerinde 4 cevap

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.