NOSTALJİK ESKİ KADIN KIYAFETLERİ

NOSTALJİK ESKİ KADIN KIYAFETLERİ90’lar denince akıllara ilk olarak kıyafetler gelir. Canlı ve eğlenceli görünümde olan kıyafetler, hacimli saçlar, renkli makyaj ve aksesuarlar çok fazla kullanılırdı. Günümüzde bu döneme ait birçok kıyafet, saç ve aksesuarları görebiliriz.  Nostaljik eski kadın kıyafetleri şu şekildedir;

  1. Vatkalı omuzlar renkli kıyafetler çok kullanılırdı.
  2. Yüksek bel etek, Yüksek bel pantolon, Yüksek bel şortlar o yılların modasıydı
  3. Çiçekli elbiseler, bahçıvan pantolonlar, ekose desen elbise ve gömlekler
  4. Renkli gömlekler, kısa bluzlar vardı
  5. Jeanlar şimdi ki gibi o zamanlarda çok modaydı
  6. Deri ceketler
  7. Renkli neon montlar

Nostaljik Eski Kadın Kıyafetleri Bir Dönemin Simgesiydi

Kıyafetler ihtiyaç olduğundan paylaşmak önemliydi
Kıyafetler ihtiyaç olduğundan paylaşmak önemliydi

Eskiden Sümerbank’tan bir top kumaş alınır tüm aile bireyleriyle birlikte aynı kıyafeti giymek için bayram telaşı başlardı. Kardeşlerde şimdiki gibi aynı kıyafeti giymeyelim pişti olmayalım derdi yoktu. O zamanlarda aynı giyiniyoruz diye sevinç mutluluk vardı. İnsanlar o zaman kıyafet alacak para bulamıyordu bunu niçin Şekerbank’ın ürettiği bezlerden kıyafet yapıyorlardı. Bu kıyafetleri kadınlar dikiyorlardı. Kıyafetleri çocuk, bey demeden herkese eşit olarak dağıtırdı. Nostaljik eski kadın kıyafetleri tercih olmasında paylaşma ve ihtiyaç önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyordu.

Nostaljik Kıyafetler İle Zerafet

Nostaljik eski kadın kıyafetleri hem şık hem de özeldi
Nostaljik eski kadın kıyafetleri hem şık hem de özeldi

Nostaljik eski kadın kıyafetleri denilince akla ilk gelenler arasında zerafetlik ve şıklık yer alıyor. Bu dönemde stiletto, sigaret pantolon, etek ceket takımları üretilmiştir. Bu dönemdeki kıyafetler aşırı derece süslü, birbirine benzemeyen farklı aksesuarlarla süslendirilen kıyafetlerdi. Elbiseler pileli ve kabarık zarafetle bezenmiş kıyafetlerdi. Geniş şapkalar, uzun eldivenler, minik şapkalar ve kürkler de çok kullanılırdı. 1950’li yılların ortasında ise kadınların farklı güzellik anlayışı ile dekoltelerde açılma ve aksesuarlarda ise büyüme görülmüştür. Bu zamanın modasından sonra Türkiye’de yeni bir moda anlayışı başlamış olup bu moda, gelecekteki çoğu güzel kıyafete öncülük etmiştir.

1970’deki Nostaljik Kadın Kıyafetleri

Nostaljik bazı kıyafetler hem döneme hem de geleceğe ışık tutmuştur
Nostaljik bazı kıyafetler hem döneme hem de geleceğe ışık tutmuştur

Bu dönemde kadınlar giyindikleri kıyafetle kendini ifade etmeye çalışarak modada yeni bir devrim oluşturmuşlardır. Bu dönemde hippi, bohem, Retro ve punk gibi birçok giyim stilini de beraberinde getirdi.

Kadınların modada oluşturduğu bu devrimde İspanyol paça yüksek belli pantolonlar, desenli süveterler, mini, midi, maksi boy çan etekler, jileler, kürkler, uzun kollu maksi boy elbiseler, denim gömlekler, pantolon-ceket ikilisinden oluşan takımlar, bisiklet yaka kazaklar üzerine giyilen, yakaları uzun-sivri ve kalın manşetli gömlekler bulunuluyordu. Kumaşlarda ise parlak renklerle beraber kullanılan iri desenler, geometrik çizgiler, puantiyeler, etnik desenler, ekose ve baklava dilimi gibi desenler 70’lerde son derece rövanştaydı.

Nostaljik Eski Kadın Kıyafetleri Tercihi
Nostaljik eski kadın kıyafetleri insanı anlatmaya devam ediyor
Nostaljik eski kadın kıyafetleri insanı anlatmaya devam ediyor

Nostaljik kadın kıyafetleri dönemindeki zarafet günümüzde de var ama o zamanların kıyafetleri kadar zarif sık ve çarpıcı değiller. Eski kıyafetlerde çiçekli, fırfırlı, puatıyelı elbiseler güzel şapkalar zarif topuklu ayakkabılar var. İnce belli kadınlar belinin inceliğini vurguladığı kıyafetler giyinerek sık bir görünüm kazanmaktadırlar. İşin doğrusu vücudunun tipini tanıyan kadınların hoş giyinimini görüyoruz.

Nostaljik eski kadın kıyafetleri tercih edilirken aksesuarlar ise çok fazla abartılıydı. Ayrıca çok yüksek olan topuklu ayakkabılar, çok uzun olan çizmeler, iri tokalı kemerler, iri çerçeve güneş gözlükleri, fularlar, büyük küpeler gibi birçok abartı ve büyük aksesuarlarla bu dönemi geçirdiler.

<

Paylaş

Benzer Yazılar

NOSTALJİK GAZOZ KAPAKLARI

1970, 80 ya da 90’lı yıllarda çocukluk yapmış tüm herkes nostaljik gazoz kapakları…

Nostaljik Abur Cubur Atıştırmalıkları

1970, 80 veya 90’lı yıllarda çocukluk yapmış her insanın nostaljik abur cubur ile…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.