MODASI ASLA GEÇMEYECEK 5 ÜRÜN

MODASI ASLA GEÇMEYECEK 5 ÜRÜNModa kelime anlamı olarak, topluma göre yeni olan, kadının ve erkeğin süslenmesine neden olan ve kimine göre ihtiyaçken kimine göre de zevk meselesidir. Moda her zaman kendini değiştirir ve geliştirirken geçmiş yıllarda çıkmış bazı ürünler eskimiyor. ” Modası asla geçmeyecek ürünler nedir?” diye soracaksanız hemen yazımıza geçebiliriz.

Zamanın su gibi aktığı yıllar vardır. Yaşı büyük insanların ilk bakışta hatırladığı genç olanların ise çok sevdiği ürünler, markalar piyasada yer almaktadır. Nostaljik değerler taşıyan ve modası asla geçmeyecek bazı ürünler hem Türkiye’de hem de dünyada yer almaktadır. Bunlar;

  1. Ray-Ban Wayfarer gözlükler
  2. Casio Vintage saatleri
  3. Converse All – Star
  4. Levi’s 501
  5. Kravat

İnsanoğlunun kazandırdığı nostaljik kıyafetlerden olan bu 5 ürünü, şimdi detaylı olarak başarı öykülerine bir göz atalım.

Ray-Ban Wayfarer

Ray-Ban Wayfarer gözlükler neredeyse 50 yıllık olsa da popülerliğini hala korumakta. Yeni çıkan gözlükler yerine ‘nostalji’ takıntısı olanların bir numara gözlüğü olan Wayfarer, ilk kullanıma 1956 yılında başlandı. 1956 yılında doğmasına rağmen patlamasını 1970 ile 1990 arasında yaşadı. Televizyon kültürünün zirvede olduğu zamanlar Wayfarer gözlükler, başarısını katlayarak devam etti.

Modası asla geçmeyecek ürünlerin sonunda kravat yer alıyor
Modası asla geçmeyecek ürünlerin sonunda kravat yer alıyor

Özellikle Amerika’da yaşayan Madonna, Micheal Jackson gibi ünlülerin tercih etmesi halkın aşırı talep göstermesine neden oldu. Mode, U2 ve Queen gibi müzik gruplarının da tercihi olan Wayfarer gözlükler insanların gözünde ‘en iyi gözlük modeli’ olarak görülmeye başlandı. 2000’li yıllarda yeni tasarımı ile karşımıza çıkan gözlük, modası asla geçmeyecek ürünler arasında yer alıyor.

Casio Vintage

Doğuşu 50 yıldan fazla olan ve Japonya’da dünyaya zaman tutmaya başlayan saat, harika bir başarı öyküsüne sahip. 1946 yılında geliştirdikleri hesap makinesiyle Japonya’da çok sevilmeye başlayan Casio markası, 1976 yılına kadar bu alanda başarısını devam ettirdi. Lakin Japonların aşırı derecede gelişmesi ve yeni teknolojilere merak uyandırması Casio markasını da hesap makinesinden saate yöneltti. 1976 yılında klasik tasarımı olan Vintage saat modelini üretti. Üretilen bu saatler hem analog hem de dijital özelliklere sahipti. Tarih ve sıcaklığı ayarlayabilen saat, fonksiyonel olarak diğer saatlerden çok gelişmişti. Dünyanın her yerine dağıtılan saatler günümüzde oldukça popüler konumda. Neredeyse her mühendisin ya da öğrencinin kolunda Casio Vintage saatleri yer alıyor.

Japonya'da üretilen Casio günümüzde kullanımı devam etmekte
Japonya’da üretilen Casio günümüzde kullanımı devam etmekte

Modası asla geçmeyecek: Converse All – Star

100 yıl önce farklı ayakkabılar üreten Converse, 1915 yılında Amerika’da basketbol için Converse All -Star ayakkabıları üretti. Basketbol dünyasında geniş yer bulan bu ayakkabılar, aslında basketbolcu Chuck Taylor sayesinde başarıya ulaştı. Chuck Taylor’un basketbol ayakkabı olarak Converse tercih etmesi sonra yaptığı açıklamalarda bu ayakkabının ayağını ağrıttığını ifade etmesi üzerine Converse, muhteşem bir reklam çalışmasına imza atı.

Modası asla geçmeyecek olan Converse popülerliğini koruyor
Modası asla geçmeyecek olan Converse popülerliğini koruyor

Converse hızlı bir şekilde Chuck Taylor’u işe alarak reklam yüzü yaptı. Converse All – Star Chuck Taylor imzası alan ayakkabılar 20. Yüzyılın sonuna kadar popülerliğini korudu. Şirket 1980’li yıllarda basketbol ayakkabılarını üretmemeye başladı ve Converse için basketbol sezonu bitti. Popüler kültüre göre ayakkabı üreten şirket, reklam olarak Rock and Roll ve Punk Rock gibi müzik gruplarıyla iletişime geçtiler. Hem geçmiş yılında hem bu zamanın modası olan Converse All-Star, modası asla geçmeyecek ürünler arasında yer alıyor.

Levi’s 501

Her yaz ve her kış değişen tasarımı ile ortaya çıkan Levi’s 501, kalitesi ve sağlamlığı ile ortaya çıkıyor. İnsanların Jean almasındaki en büyük özellikleri taşıyan model, 1870’li yıllardan bugüne kadar üretim yapılıyor. 19. Yüzyılda üretilirken dayanıklı olması nedeniyle zor işler olan madencilik, askeriye, hamallık gibi işlerde çalışanlar tercih ediyordu. Lakin 1950 yıllarında Levi’s tasarımda değişikliğe gitti. Geniş olan iç ve alt taraf daraltıldı. Bu gelişmede yıllık tasarruf planlanıyordu, öyle de oldu.

Levi's 501 popüler olmasında dayanıklılık ve kalite vardır
Levi’s 501 popüler olmasında dayanıklılık ve kalite vardır

1950 yıllarda yaşayan gençler, Levi’s 501 markasının daraltılmasıyla modele adeta hücum ettiler. 1980’li yıllara kadar en çok satılanlar arasında olan model, yaşam ve zevklerin değişmesiyle farklı alanlarda kullanılmaya başlandı. İnsanların hip hop merakı ile adeta “hip hop stili” olarak tanınmaya başlandı. Günümüzde popülerliğini ve başarısını koruyan Levi’s 501 Jeans modası asla geçmeyecek ürünler arasında yer alıyor.

Kravat

Asla modası geçmeyecek ürünlerden olan kravat, dünyada 650 milyon kişini kullanması ile popülerliği elinde bulunduruyor. 1650’li yıllarda Fransız askerler tarafından ilk olarak kullanılan kravat, günümüz dünyasında saygınlık belirtmektedir. Tabii ilk çıktığında direkt olarak kravat gibi bağlanmıyordu. Askerler, eşleri ya da sevdikleri tarafından bir atkı alıp boynuna sarıyordu. 20. Yüzyılın başında ise kravat artık düşünen insanların boğazında süs olarak duruyordu. Günümüzde ise kravat, düğünlerde, toplantı salonlarında ya da bazı okullarda kullanılıyor. Lakin popülerliği gün geçse de bitmeyecek gibi görünüyor.

Modası asla geçmeyecek ürünlerin sonunda kravat yer alıyor
Modası asla geçmeyecek ürünlerin sonunda kravat yer alıyor

Hayatın renkli dünyası olan moda, uzun zamanlar önce hayatımıza giren ürünleri farklı yollarla tekrar hayatımıza sokmayı başardı. Burada yer alan ürünler ‘ihtiyaca karşılık olarak’ piyasaya çıkmıştır. Yeni nesil insanların tercihinde büyük rol olan bu ürünler, derin ve anlamlı bir maziye sahip.

<

Paylaş

Benzer Yazılar

Sadece 90’larda yaşamış olanların bilecekleri nostaljik anılar

90’lar demek 1990 ile 1999 yılları arasında doğmuş demek değildir. 90’lar demek, bir…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.